It is currently Tue 14. May 2024 14:50:32

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
  Print view Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: Sat 27. Jun 2015 22:01:16 
Offline

Joined: Tue 17. Feb 2015 18:45:22
Posts: 29
ahoj,

premyslel jsem, jake maximalni otacky nastavit u governoru. Napadlo me toto:
a) zmerit
problem je, ze je to podle me dost nebezpecne a taky to bude souviset s napetim baterie (viz dale)

b) spocitat
(kv motoru * napeti)/prevodovy pomer - ale jake napeti pouzit? nominalni (3s=11.1) nebo maximalni (3s=12.6v) ? Napr v mojem pripade t-rex 450 vychazi takto:
(3400 * 11.1)/10.08 = 3744
(3400 * 12.6)/10.08 = 4250

Co me k tomuto premysleni vede? Kdyz jsem pouzival governor v align regulatoru, tak jsem na plynu mel nastaveno caa 75% a to davalo caa 3000otacek (zmereno pres telemetrii). Ty same hodnoty jsem mel nastavene a zmerene, kdyz jsem pak presel na YEP regulator. A kdyz jsem pak konfiguroval spirit governor, tak jsem urcil max otacky "by-voko" (3500, podle zkusenosti s regulatorem) a ono to vyslo (nastaveni plynu na caa 70%=3000RPM).

Podle vypoctu je nejbliz vypocet s pouzitim nominalniho napeti, ale urcite na to bude mit vliv zatez - hlava a listi...

Jak spravne a zaroven jednoduse urcit 'max otacky'?

Radek


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 28. Jun 2015 5:24:42 
Offline
User avatar

Joined: Sun 09. Jun 2013 13:14:17
Posts: 970
Location: Plzeň
Prostě je změříš otáčkoměrem, jsou jak optické (nechápu proč nebezpečné?) a pak jsou apk do mobilů optické a zvukové, kde mobil nemusíš držet nad rotorem.
Píšeš že měříš i otáčky přes telemetrii, to tě hodnoty nesedí dobře?
Mam Spirita s governorem a rpm senzorem a otáčky vidím přes telemetrii na Jeti, sedí to přesně.

_________________
Spirit System (Spirit W1, RS & GTR & all the others)
Spirit Wave & JETI DS 12
http://www.habada.cz


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 28. Jun 2015 6:14:36 
Offline

Joined: Tue 17. Feb 2015 18:45:22
Posts: 29
Habásek wrote:
Prostě je změříš otáčkoměrem, jsou jak optické (nechápu proč nebezpečné?) a pak jsou apk do mobilů optické a zvukové, kde mobil nemusíš držet nad rotorem.


Drzet otackomer nad rotorem mi neprijde az tak bezpecne. Ale i kdyz pouzivam telemetrii, nebo aplikaci v mobilu (mereni pres zvuk), tak me neprijde bezpecne mit na rotoru maximalni otacky. BTW kdyz uz to takto meris, meris otacky 'na zemi' s listy v 0, nebo za visu?

Habásek wrote:
Píšeš že měříš i otáčky přes telemetrii, to tě hodnoty nesedí dobře?
Mam Spirita s governorem a rpm senzorem a otáčky vidím přes telemetrii na Jeti, sedí to přesně.


Otacky sedi, coz o to. Moje otazka je, co jsou ty 'maximalni otacky' - je to opravdu to, co se muze na rotoru 'ocitnout' (cili pri plne baterii, 100% plynu, listy v 0)? Nebo je lepsi tam dat otacky 'nizsi' (100%plynu, napeti neco mezi nominalnim a max napetim, listy v +/- 0)?

Podle toho, co jsem odpozoroval z governoru v regulatorech, me prijde, ze tam se spis pouziva to 'nominalni napeti' nebo neco 'mezi max a nominalnim'.


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 28. Jun 2015 6:32:59 
Offline
User avatar

Joined: Sun 09. Jun 2013 13:14:17
Posts: 970
Location: Plzeň
Všichni měříme nad roztočeným rotorem, listy mám v nule nebo mírně v mínus.
Proto jsem psal že jsou dnes i APK do mobilů které tě změří otáčky i jinak než držením nad rotorem.

Max. otáčky jsou ty které chceš aby to mělo maximálně při hodnotě plynu 100%. Hodnotu zadej dle manuálu ke konkrétní heli na 3D létání. Na Trex450 mam Max. 3300 a plyn mam v TX 90% a točí to 3000.

S napětím bych si hlavu nelámal, stejně to nastavuješ při plně nabité baterii a měříš takto i otáčky.

_________________
Spirit System (Spirit W1, RS & GTR & all the others)
Spirit Wave & JETI DS 12
http://www.habada.cz


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 28. Jun 2015 7:53:25 
Offline

Joined: Sun 23. Mar 2014 12:13:16
Posts: 261
Location: Černošice/Praha
Maximální otáčky mají vliv jenom na určení požadovaných otáček v závislosti od hodnoty v kanálu plynu. Vůbec to nemusí být max. otáčky které vrtulník fyzicky zvládá.

_________________
TDF, TDR, Logo 600SX, Oxy 4 Max @ 3Digi, VBar Neo, Spirit, Grapuner mz-32, mx-20


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 28. Jun 2015 8:10:50 
Offline

Joined: Tue 17. Feb 2015 18:45:22
Posts: 29
TomasN wrote:
Maximální otáčky mají vliv jenom na určení požadovaných otáček v závislosti od hodnoty v kanálu plynu. Vůbec to nemusí být max. otáčky které vrtulník fyzicky zvládá.


Tak je mi to uz jasne. Diky. Takze max otacky v governoru jsou mensi nez fyzicke max otacky. tecka :-)


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 28. Jun 2015 18:59:44 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12249
Ahoj,

Max. otacky by mely byt stejne nebo nizsi nez ty, ktere zvladne samotna heli.
Takze pokud se predtim letalo na nejvyssi otacky X, klidne se mohou nastavit tyto a bude vse fungovat.
Krivka plynu se pak nastavi na 100% pro dosazeni techto otacek.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum-سيارات للبيع .