It is currently Mon 13. May 2024 7:38:24

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next
  Print view Previous topic | Next topic 
Author Message
 Post subject: Reset za letu?
PostPosted: Tue 12. May 2015 13:51:45 
Offline
User avatar

Joined: Tue 19. Aug 2014 17:35:43
Posts: 45
Dobrý den,
dneska se mi stala taková hodně zajímavá havárie. Po několika minutách visení jsem se chystal na zem. Najednou helina přešla do zatáčky a předvedla cca 8 sekundový tanec, kdy nebylo jasné, kam vlastně poletí. Bez odezvy na řídicí povely - throttle cut nic, záchrana nic, prostě nic. Nakonec celkem spořádaně v náklonu pozdravila matičku zemi. Škody minimální, až na zlámané listy a spodní plato rámu. K ohrožení osob nedošlo, lítám v odlehlé oblasti.

V logu Spirita po připojení jenom dva řádky: Kalibrace byla dokončena, po 10 sekundách Napájecí napětí je příliš nízké. Nic víc. V logu ESC záznam skončil ještě před havárkou, došlo místo.

Napadají mě následující možnosti:
- Povolily se mi šrouby v adaptéru na hřídeli motoru a na to konto se motor prostě začal protáčet, namísto pohánění rotoru. To byl stav, když jsem přišel - motor se točil, zbytek ne. Domnívám se ale, že kdyby to bylo za letu, tak by se rotor zastavil daleko dřív a prostě by to spadlo, nebo aspoň roztočilo v piruetě.
- Pravděpodobnější mi přijde reset jednotky za letu kvůli nějakému problému s napájením a přechod do fail-safe. Mám tam dva DSM2 satelity. Pak mi vrtá ale hlavou, že by v logu toho nebylo více. Podotýkám, že stress-test zatížitenosti palubního napájení jsem dělal při nastavování 2x. Castle 75A - 5A BEC nastavený na 5V.

Setkal se někdo s podobnými symptomy?

_________________
Mini Protos, Protos/DX7. Nějaká letadla ve stadiu chytání prachu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset za letu?
PostPosted: Tue 12. May 2015 13:56:48 
Offline
User avatar

Joined: Tue 19. Aug 2014 17:35:43
Posts: 45
Jo a jedno servo (boční) jde prsty pohnout jenom jedním směrem. Bez demontáže teď nemůžu říct, co s ním je.

_________________
Mini Protos, Protos/DX7. Nějaká letadla ve stadiu chytání prachu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset za letu?
PostPosted: Tue 12. May 2015 14:13:06 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12248
Tak to mě mrzí.
Pokud to bylo při visení, tak bych to viděl na problém u kabliku satelitu.
Bohužel se občas stane, že se vodiče roztřepí a vyzkratují.
Tomu by i odpovídal záznam v letu.
Po 10s to mohl být jen náznak problému, pak už se pravděpodobně projevil ještě hůře.

Pokud by se jednotka náhodou zresetovala, pak se vypne ihned plyn.
Ty kablíky je třeba kontrolovat často, hodně toho nevydrží :(

Jinak při předletové kontrole vypadalo vše v pořádku?

Začal bych tedy kontrolou kablíků, příp. toho jak je nastaven failsafe.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset za letu?
PostPosted: Tue 12. May 2015 15:02:40 
Offline
User avatar

Joined: Tue 19. Aug 2014 17:35:43
Posts: 45
Není se proč mrzet, to se prostě stává. Předletovka nic neodhalila. Při předchozím letu vše v pořádku.

Vizuálně kablíky u obou satelitů vypadají bez poškození. To že nejsou vypadlé jsem zkouknul hned na ploše, jak jsem vypnul baterku. Je možné, že by zkrat jednoho satelitu způsobil de facto přechod do failsafe? Pak mi není zcela jasné, proč vlastně mít dva satelity, když tím zvyšuju možnost takovéhle závady.

Cyklikové servo (HS-5245MG) vypadá po rozebrání mechanicky OK, odzkouším ho a případně dám nové, no problemo.

Ještě jedna indicie - měl jsem cut-off nastavený na 3.6V/článek a dobil jsem teď cca 2048 mAh do slabší baterky 2450mAh. IMHO je to stále v normě, nicméně, je možné, že by pokles napájecího napětí přivodil výpadek satelitů, ale Spirit jako takový by dál pracoval?

_________________
Mini Protos, Protos/DX7. Nějaká letadla ve stadiu chytání prachu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset za letu?
PostPosted: Wed 13. May 2015 13:45:04 
Offline

Joined: Wed 16. Jul 2014 13:13:11
Posts: 50
Cut-off pri 3,6V ? Veď pri záťaži je bežne baterka na 3,4V ak je dobrá, keď je mäkšia tak ide aj nižšie. A pri vrtuľníku maximálne pri tomto poklese znížiť výkon, alebo ochranu vypnúť, radšej vycucať baterku, kedy už zistíš, že sa niečo deje a pristaneš ako keď zhasne.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset za letu?
PostPosted: Wed 13. May 2015 15:20:55 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12248
Pokles napeti na baterce by nemel vyvolat vypadek napeti na BECu, pokud neni extremne nizke.
BEC funguje na mnohem nizsim napeti nez rizeni motoru.

Dva satelity jsou kvuli ztrate signalu. Bohuzel zde jsou naopak jine problemy, vyplyvajici hlavne z tech tenkych vodicu, ktere mohou prijit vadne uz od vyroby.
Pokud by to nahodou bylo tim kablikem, tak jedine tim co jde primo do jednotky. Ten je napajen stejnym napetim jako procesor uvnitr jednotky.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset za letu?
PostPosted: Wed 13. May 2015 15:53:30 
Offline
User avatar

Joined: Tue 19. Aug 2014 17:35:43
Posts: 45
Děkuji páni. Kablík u satelitu, co je zapojený do jednotku jsem dneska preventivně vyměnil, už jen proto, že byl nadměrně dlouhý (60 cm tam, kde stačilo 6).

U serva, co jsem zmiňoval předtím stačilo vyměnit vrchlík krabičky, zřejmě při tom bouchanci si jedna osička našla nové ukotvení. Ostatně vzhledem k symptomům jsem na úplně zadřené servo moc nesázel. Stress test jsem sjel ráno, ještě před výměnou zmíněného vrchlíku.

S tím cut-off: mám ho nastavený na snížení výkonu. Jestli správně chápu tak můžu dát klidně 3,4V / článek? Měl jsem pochyby, jestli tam nebylo nějaké zakolísání, které by aktivovalo failsafe, ale nevypnulo Spirita.

Ad failsafe: dneska jsem taky zkontroloval co vlastně se posílá když vypnu vysílačku. Přiloženy jsou tři obrázky: jednak normální spojení (plyn je v -1 kvůli zkoušení na stole / aktivní Throttle Hold). Dále jak bylo failsafe nastavené v době havárie. A nakonec nové nastavení bindované dneska.

Co mi vrtá hlavou je že v době havárie měl failsafe plný kolektiv do záporu (bindoval jsem s pákou dole...). Jenže, ta heli prostě chvíli neřiditelně poletovala ve smyčkách, ne že by to natlačila do země rovnou. Dokonce při jednom průletu o zem škrtla, aby se zase vznesla. Připomínám, že situace začala ve vodorovném visu ve výšce cca 3 metry.

Pořád mi nejde do hlavy, co by vedlo k popsanému chování, kdy se jednoduše heli zcela vymkne kontrole a lítá si jak chce. Bylo to dost strašidelné a mít kolem nějaké lidi, tak bych si asi nadělal do kalhot.


Attachments:
File comment: Nové nastavení failsafe
failsafe-1.JPG
failsafe-1.JPG [ 58.95 KiB | Viewed 1040 times ]
File comment: Failsafe nastavení v době havárie
failsafe-0.JPG
failsafe-0.JPG [ 61.18 KiB | Viewed 1040 times ]
File comment: Situace při běžném spojení (kolektiv zarovnán na 0, TH aktivní)
bezne spojeni.jpg
bezne spojeni.jpg [ 58.87 KiB | Viewed 1040 times ]

_________________
Mini Protos, Protos/DX7. Nějaká letadla ve stadiu chytání prachu.
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset za letu?
PostPosted: Wed 13. May 2015 21:17:00 
Offline

Joined: Sun 25. Aug 2013 9:14:16
Posts: 226
Nemohl ti spíše kleknout BEC? Vím, psal jsi že jsi dělal stres test několikrát, ale já prostě těm integrovaným BECům příliš nevěřím (vlastní zkušenost). Castle ty BECy má opravdu slabé a jsou s tím trochu problémy.

_________________
DX9 - Chase 360 - Spirit


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset za letu?
PostPosted: Thu 14. May 2015 9:49:32 
Offline
User avatar

Joined: Tue 19. Aug 2014 17:35:43
Posts: 45
Mohl, určitě. Jenže pak by mělo dojít k resetu Spirita, potažmo k vypnutí motoru, ne? To je to oč mi běží, dojít k sekvenci událostí, která vedla k tak podivnému chování. Fakt mě to vystrašilo, a to jsem s helinama zažil nejrůznější příhody.

Další věc, když jsem včera testoval to failsafe, všiml jsem si že se po zapnutí vysílačky ovládání chytne cca do 2 sekund. Ale ta zpropadená věc lítala s naprostou jistotou déle. Koneckonců motor se točil dál, ještě když ležela na zemi. Tak nevím.

_________________
Mini Protos, Protos/DX7. Nějaká letadla ve stadiu chytání prachu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Reset za letu?
PostPosted: Thu 14. May 2015 10:08:27 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12248
Podle me nastala situace, kdy doslo k poklesu napeti (z nejakeho duvodu) a satelit posilal budto spatne data celou dobu (zastavil se prijem ale data se stale posilaly) nebo se jednotka dostala do mezistavu, kdy napeti kleslo cca k 1.8V, sice nedoslo k resetu ale doslo k chybe, kdy uz nemohla fungovat spravne a posilala pak neustale stejne vychylky servum.

Pokud by ale doslo k problemu na strane jednotky, je velmi nepravdepodobne, ze by heli letela se stejnymi vychylkami serv delsi dobu nez asi 3s. Pokud to vypadalo, ze je to rizene, pak pravdepodobne jen delala to co ji stale prichazelo.
FBL heli bez korekci bezpadla se vychyli ihned do nektereho smeru.

Bohuzel jakekoli poklesy pod provozni napeti mohou zmast celou elektroniku. Hlavni je otazka, proc k tomu doslo. Jakmile se na to prijde, tak by melo byt uz vse v poradku.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum-سيارات للبيع .