It is currently Tue 14. May 2024 23:40:15

All times are UTC + 1 hour





Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
  Print view Previous topic | Next topic 
Author Message
PostPosted: Sun 20. Mar 2016 13:31:28 
Offline

Joined: Mon 24. Mar 2014 22:28:25
Posts: 59
Location: Mladá Boleslav
Ahoj Tomáši, ahoj všem,

mám dotaz ohledně příhody, která se mi stala v pátek. Mám Goblina 770 se servy MKS a na vrtulce MKS HBL980 (napájení BEC 2s Lipo 2200mAh). V pátek foukal celkem silný nárazový vítr vrťas fungoval ultimátně mám odlítáno s FW2.0 přes 12 baterek -spokojenost. Při 5té baterii mě najednou přestala fungovat vrtulka následovala autorotace a kvůli tvrdšímu dopadu se mi oddělila ocasní trubka, která vletěla do roztočeného rotoru -> listy, trubka, jedna bočnice= K.O. :(

Snažím se přijít na to co stalo, takže fakta:

- vrtulník byl ovladatelný(až na to, že se točil), vše fungovala až na vrtulku do pádu
- vrtulkové servo má tak 150 startů a po tom co jsem ho zkoušel po pádu i pod zátěží vše funguje bez problému, jedinné o čem vím, že servo je hlučnější, ale nikdy jsem nespozoroval žádný problém, před aktualizací FW jsem asi 10x pouštěl testy BECu a servo zatěžoval, na helifreak jsem taky našel, že některá serva od MKS jsou hlučnější, ale nikdo si na funkci nestěžoval
- trubka se sice oddělila, ale bezprostředně po pádu bylo servo stále připojeno, konektory na spiritu jsou zajištěny od tavky nic nebylo rozpojené. Kabeláží jsem hýbal a kontroloval, nikde jsem nic nenašel
- z pohledu mechaniky vrtulky vše vypadá O.K vrtulka chodí zlehka dorazy šoupátka byly nastavené 3mm od každého konce
- ovladač slideru je ohnutý prasklý šroubek a táhlo má na konci ohnutou ocelovou šroubovici-> myslím tedy, že nemohlo dojít k rozpojení ve vzduchu a šroub se ohnul až po seknutí listů - domnívám se, že v mechanice to nebylo
- mám Futabu T14sg s připojením pře S-BUS. V logu z vysílače jsem našel okamžik kdy přestala reagovat vrtulka je vidět zběsilé mávání vrtulkou tam a zpět-> z přijímače do spirita musely povely jít

Ze spirita jsem stáhl log a je tam vidět, jak přestala fungovat vrtulka "Překročen limit vrtulky" poslední záznam je ztráta signálu a napájení, to bych řekl, že je z nárazu na zem. Co mi, ale není jasné proč jednotka celý let píše data nejsou k dispozici? Jak je udělaný výstup z jednotky? Na DPS je napájení BEC jen rozvedeno nebo to jde ještě přes nějaký tranzistor? Mohla by jednotka přestat ovládat servo?


Jde mi jen o to zjistit příčinu pádu a odstranit ho.
Díky všem za rady (foto v příloze)


Attachments:
image1_1.JPG
image1_1.JPG [ 1.16 MiB | Viewed 993 times ]
image3.JPG
image3.JPG [ 1.34 MiB | Viewed 993 times ]
goblin_pad.pdf [81.79 KiB]
Downloaded 71 times

_________________
3x Goblin RAW 700 with Spirit GTR, Jeti DS16 II


Last edited by Tominoo on Sun 20. Mar 2016 14:13:44, edited 1 time in total.
Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 20. Mar 2016 13:32:45 
Offline

Joined: Mon 24. Mar 2014 22:28:25
Posts: 59
Location: Mladá Boleslav
ještě nějaké foto:


Attachments:
image2.JPG
image2.JPG [ 1.68 MiB | Viewed 990 times ]
image4.JPG
image4.JPG [ 1.34 MiB | Viewed 990 times ]

_________________
3x Goblin RAW 700 with Spirit GTR, Jeti DS16 II
Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 20. Mar 2016 13:54:34 
Offline

Joined: Mon 24. Mar 2014 22:28:25
Posts: 59
Location: Mladá Boleslav
Polemizoval jsem i nad tím, zda by bylo servo schopné za letu šroubek ovládání smykátka ohnout. 770ka má delší ocas než 700ka a působí tam tak daleko větší síly. Nikde jsem, ale nenašel, že by se to někomu již stalo.... a když vidím jak s tím lítá Bert :shock:

Ještě k popisu co se vlasně stalo:
Lítal jsem na 2tis otáček a trénoval lety po zadu. Pak jsem párkrát zasekl a nálétl na osmičku zjistil, že vrtulka nefunguje. Začal jsem s ní hýbat do stran, pak se mi heli ještě pootočila a najednou začala točit kompletně. 4x jsem krátce srovnával záchranou a šel na autorotaci. Bohužel hodně foukalo a heli mi to táhlo k lesu, musel jsem dolů. Autorotace s roztočenou heli nic moc :-(

Záhrana a ovládání cykliky mi fungovalo do poslední chvíle, heli se točila rychle. Během letu jsem si nevšiml ničeho co by napovídalo problému na vrtulce několikrát jsem tvrdě zasekl bez problémů. Smykátko chodí krásně volně pravidelně mažu.

_________________
3x Goblin RAW 700 with Spirit GTR, Jeti DS16 II


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 20. Mar 2016 19:00:08 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12249
Ahoj,

je skoda, ze heli spadla, zvlast na neznamou chybu.
Urcite na to prijdeme. Pokud je problem v elektronice, pak se problem objevi znova a pujde zjistit, kde to je.
Pokud to bylo v mechanice, tak se snad najde zavada z toho co zbylo nebo behem opravy.

Sance, ze jednotka prestane posilat data do serva urcite existuje, pokud by doslo ke studenemu spoji na ceste ke hlavnimu procesoru - teoreticky by tam jina zavada nemela uz nastat.
Tento problem se ale vetsinou projevuje postupnym zhorsovanim, kdy se servo ovlada "prerusovane". Takze by zacala napr. za letu vrtulka nahodne cukat a problem by se neustale zhorsoval. Ihned by vypadek nastat nemel. Pokud to doslo do stavu, kdy nebyl signal vubec, servo uz nebude reagovat ani ted.
Pokud se do serva jednou posle nejaky signal, nemelo by ho jit za normalnich okolnosti donutit, aby se vyplo tim, ze se prerusi cesta k signalu. Servo bude drzet posledni pozici.
100% nebude problem v tom, ze by nesel signal z prijimace, prip. blbnul potenciometr na vysilaci, protoze by jinak vrtulka drzela stejny smer nebo by delala stale presne to stejne (konstantni piruety).
Pokud se delalo "zarazy" servo dostava hodne zabrat, samozrejme by to melo prezit, ale hrozi mechanicke poskozeni uvnitr. Napr. se muze stat, ze se bude servo v zatezi protacet (nebude drzet) - toto pujde rukou + silou dobre otestovat.
Pokud servo uz ma neco odlitano, hrozi spatny kontakt na potenciometru - prevazne v zime. To se mi stalo i u MKS (taky vrtulkove), oprava potenciometru pomohla a servo funguje uz nekolik let.

Takze kdyz se elektronika ted pripoji, vse reaguje jak ma?

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 20. Mar 2016 19:54:27 
Offline

Joined: Mon 24. Mar 2014 22:28:25
Posts: 59
Location: Mladá Boleslav
Díky za tvou odpoveď.

Ano vše teď funguje normálně zkoušel jsem zátěžový test serva (bec test tak 15x, s přibržďováním rukou) a bez problému. A co ten výpis ze spirita?


Attachments:
spirit.png
spirit.png [ 134.15 KiB | Viewed 962 times ]
goblin_pad.pdf [81.79 KiB]
Downloaded 62 times

_________________
3x Goblin RAW 700 with Spirit GTR, Jeti DS16 II
Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 20. Mar 2016 20:03:33 
Offline
Site Admin

Joined: Mon 29. Apr 2013 16:06:44
Posts: 12249
Pokud se objevi, ze nejsou Data k dispozici, nejde o zadny problem. Jde jen o to, ze se zaznam do pameti jednotky uklada presne ve chvili, kdy ztrati napeti.
Pokud je vypadek nahly a dat je hodne, nemusi se stihnout ulozit vse.
Zaznam se ale uklada od konce, protoze to podstatne je vetsinou na konci. Takze se ulozilo alespon poslednich par sekund. Pokud jde o novejsi jednotku (ktere maji uvnitr velky kondenzator), tak je to trochu divne a muze to poukazovat na nejaky problem s napetim - napr. situace, kdy se servo prilis zahreje a vzroste proud. Protoze sla ale heli stale ridit, spise bych to vyloucil.

Pred odpojenim napajeni je tam ztrata signalu z prijimace - predpokladam, ze se vypnul vysilac? Pak by to bylo v poradku.

_________________
Spirit System developer


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sun 20. Mar 2016 20:58:34 
Offline

Joined: Mon 24. Mar 2014 22:28:25
Posts: 59
Location: Mladá Boleslav
Tak pokud je to takto tak tomu už rozumím. Jednotka je tak 1,5roku stará ta má asi ještě starý kondenzátor?

Vysílač jsem jako první rozhodně nevypnul, po pádu jsem běžel vypnout napájení, celá polubní síť žila serva cykliky se hýbala a spirit kompenzoval. Jen já blbec neskusil hnout tou vrtulkou, než jsem odpojil ocas :x

Myslím, že to nastalo při seknutí rotoru do ocasu (při dosednutí) u dvou serv cykliky praskla táhla tak to muselo s napětím pěkně škubnout, ale mám 2S Lipo což už něco ze sebe vydá. Heli jsem do poslední chvíle řídil vše reagovalo (krom vrtulky) v napájení bych to nehledal. Mám ho vedeno zdvojeně zvlášť do přijímače a spirita pak je ještě propojeno přes S-BUS invertor. Na baterce mám dva nezávyslé konektory paralelně, kdyby se jeden rozpojil.

_________________
3x Goblin RAW 700 with Spirit GTR, Jeti DS16 II


Top
 Profile  
 
PostPosted: Mon 21. Mar 2016 21:10:32 
Offline

Joined: Mon 24. Mar 2014 22:28:25
Posts: 59
Location: Mladá Boleslav
Tak mi to nedalo a zkoušel jsem vše možné. Po demontáži serva z trupu jsem si všiml, že má doleva horší chod "krokuje" doprava je vše o.k. vyzkoušel jsem servo zmrazit sprejem abych zjistil zda není uvnitř nějaký studeňák a výsledek mě překvapil: https://www.youtube.com/watch?v=QvTClF6aL5M chce to zapnout zvuk, krom dcery uslyšíte chod serva. :D

Nikdy se ale nestalo, že by nereagovalo vůbec!! :shock: :o

_________________
3x Goblin RAW 700 with Spirit GTR, Jeti DS16 II


Top
 Profile  
 
PostPosted: Sat 26. Mar 2016 13:43:23 
Offline

Joined: Mon 24. Mar 2014 22:28:25
Posts: 59
Location: Mladá Boleslav
Díky za vaše názory... :?

_________________
3x Goblin RAW 700 with Spirit GTR, Jeti DS16 II


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
skymiles_red v1.0.1 designed by Team -Programming forum-سيارات للبيع .